GOLF HOTEL AUSTERLITZ v Slavkově u Brna hodnocení

Volný čas

Vinařství

Vinařství na jižní Moravě

Vinařství na jižní Moravě patří mezi nejstarší v Evropě; réva vinná se zde pěstuje již od dob Keltů. Zdejší lidé dobře vědí, že skutečné poklady se neukrývají na dně moří, ale ve vinných sklepech nebo archivech. K návštěvě vábí nejen vinohrady, památkové rezervace vinných sklepů či sklepní uličky, ale také vinařské expozice, výstavy, veletrhy či vinobraní. Kraj je navíc protkán cyklistickými vinařskými stezkami, které nabízejí neobvyklé spojení – kolo. Vinařské tradice jižní Moravy nabízejí spoustu skvělých chutí, vůní a zážitků, které můžete objevovat po celý rok.

Na přelomu zimy a jara, kdy už je víno "zralé", se vydejte na některý z vinných koštů, ochutnejte nejlepší vína určité vinařské oblasti a zhodnoťte spolu s vinaři, jak se vydařila loňská úroda. Od časného jara do pozdního podzimu můžete obdivovat pestrou nádheru tradičních vesnických hodů, tedy lidové slavnosti, konané při svátku patrona obce či místního kostela. V hodový den, zpravidla v sobotu, bývá dědina jako ze škatulky, z jednoho konce na druhý prochází průvod krojované chasy, na návsi stojí nazdobená máj a bujaré oslavy se protáhnou do pozdní noci, mnohdy i do druhého dne.

Mezi nejsvátečnější chvíle vinohradnických obcí patří vinobraní, čas, kdy celoroční úsilí vinařů vrcholí sklizní úrody. Mezi ta nejslavnější a nejnavštěvovanější patří vinobraní Znojemské a Pálavské. Městy Znojmem a Mikulovem historické průvody, centra zaplní středověká řemeslná tržiště a vojenská ležení, ze všech koutů zaznívá hudba. Velkolepou středověkou nádheru korunují rytířské turnaje, skupiny historického šermu, divadla, soutěže pro děti a slavnostní večerní ohňostroje. Především se však otevřou brány městských sklepů a ochutnává se místní víno - zralé i kvasící v podobě burčáku.

Pokud o vinobraní přijdete, určitě si vyberete podle svého gusta z desítek a možná stovek výstav vín, které se konají po celý zbytek roku. Možná budete mít štěstí a zúčastníte se žehnání vína, zimního vinařského svátku, připomínaného na sv. Martina. Vinaři se v ten den schází v kostele, kde je požehnáno vzorkům doneseného vína; podle tradice by pak měl vinař alespoň pár kapek požehnaného vína vlít do každého vinného suduve svém sklepě. martinskou slavnost samozřejmě provází košt vín, oslavy a veliké hodování, jemuž vévodí dozlatova vypečená martinská husa.

Vinařské turistické programy

Vinaři, sklepy, vinotéky - v databázi najdete výčet vinařství, vinařů a vinných sklepů nabízejících vlastní programy pro veřejnost. Od degustací vín a večerních posezení s výkladem sklepmistra či sommeliéra až po vícedenní turistické programy na Moravě spojené s návštěvami památek a kulturních akcí.

Vinařské turistické programy – v databázi najdete výčet cestovních kanceláří nabízejících pobyty na Moravě a návštěvy vinných sklepů pro skupiny i jednotlivce. U každé cestovní kanceláře je popis programů a kontakt.

více info